BLOG

HotNight Afrodyzjak Drink / Blog / Blog / Czym jest libido oraz jak je zwiększyć?

Czym jest libido oraz jak je zwiększyć?

O libido słów kilka

Popęd seksualny, zwany też potocznie libido, to ogół pożądania seksualnego oraz skłonności do aktów seksualnych w danej osobie. Na jego wysokość mają wpływ czynniki biologiczne, takie jak wydalanie hormonów płciowych, psychologiczne oraz społeczne.

Libido towarzyszy ludzkości od zarania dziejów, zapewniając stały rozrost populacji oraz przetrwanie gatunku. W dzisiejszych czasach, dzięki szeroko dostępnej antykoncepcji oraz rozwojowi medycyny, popęd seksualny stał się nie tylko czynnikiem biologicznym, ale i socjologicznym.

Nazwa libido w odniesieniu do energii życiowej, powstała dzięki dokonaniom, Zygmunta Freuda, ojca współczesnej nauki psychologii i psychoanalizy, który twierdził że wszystko co robimy, czytamy, i o czym śnimy ma związek z aktem seksualnym i towarzyszy człowiekowi od dziecka aż po grób.

 

Sex w wielkim mieście czyli libido w czasach współczesnych

W dzisiejszych czasach libido z tekstów medycznych i strefy tabu wyszło na światło dnia. Nie trudno natknąć się na reklamy specyfików zwiększających potencję lub pomagających w ten czy inny sposób w stosunku seksualnym.

I nie bez przyczyny, gdyż postęp cywilizacyjny odcisnął swoje piętno na stosunkach intymnych. Na zmniejszenie libido mają wpływ czynniki zewnętrzne, takie jak stres, nałogi lub lawet traumy i wcześniejsze doświadczenia. Dodatkowo zanieczyszczenie powietrza, spożywane pokarmy, a także leki jakie przyjmujemy, mogą mieć wpływ na nasze pożądanie seksualne.

Czynniki te mają głęboki wpływ na gospodarkę hormonalną, od której w głównej mierze zależy libido. Odpowiedzialne za nie hormony to dopamina, serotonina, acetylocholina, noradrenalina, testosteron, estrogen, progesteron oraz oksytocyna, każde z nich spełniające inną funkcję w naszych organizmach.
Ich wpływ oraz bezpieczne poziomy różne są dla kobiet oraz mężczyzn.

 

W skrócie: pożądanie = chemia

W przypadku Pań jest on ściśle związany z cyklem menstruacyjnym, a wzrost libido przypada na klika dni przed owulacjom, kiedy to zapłodnienie jest najbardziej prawdopodobne. Naturalnie w okresie menopauzy poziom chęci na stosunek spada. Mężczyźni w przeważającej większości mają wyraźnie wyższe libido niż kobiety, jednak bardziej niż one są narażeni na jego wahania.

 

Jak zatem radzić sobie ze zmniejszonym popędem seksualnym?

Warto rozpocząć poszukiwania przyczyn od samego siebie. Przemęczenie, stres lub niewyspanie mogą znacząco obniżyć sprawność seksualną. Dodatkowo warto sprawdzić czy przyjmowane przez nas leki nie wpływają na gospodarkę hormonalną, zmniejszając w efekcie popęd seksualny.
W końcu skutecznym rozwiązaniem jest zmiana stylu życia poprzez wprowadzenie zdrowszej diety, odrzucenie nałogów oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Innym sposobem na pobudzenie pożądania jest zmiana przyzwyczajeń łóżkowych. Często nowy gadżet erotyczny, dodanie do repertuaru nowej pozycji seksualnej czy przedłużona gra wstępna dają lepsze efekty niż nie jeden lek.

Świetną opcją na ubarwienie życia seksualnego są afrodyzjaki. Czerwone wino z truskawkami, czekolada czy maca i catuaba zawarte w napoju Hot Night zrelaksują was i wprowadzą w miłosny nastrój.

Jeśli wprowadzenie tych zmian nadal nie wpłynie pozytywnie na aktywność seksualną, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż obniżony poziom funkcji seksualnych może być objawem wielu groźnych chorób.